Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl kaydolabilirim?

Yarışmaya üye olmak için geçerli bir e-posta adresi girmelisiniz. “Hemen Başvur” butonuyla açılan pencerede “Kayıt Ol” u tıklayarak dolduracağınız basit bir form ile üyelik başvurunuzu yapabilirsiniz. Belirleyeceğiniz bir parola ve geçerli e-posta adresiniz site üyeliğinizin anahtarları olacaktır. E-posta adresinize üyelik işlemlerinizin tanımlandığına dair bilgi gelecektir. Siteye giriş için belirlediğiniz şifrenizi kaydetmeyi unutmayınız, girişlerinizde bu şifrenizi kullanabilirsiniz.


Siteye üyelik ücretli mi?

Siteye üyelik ücretsizdir.


Şifremi unuttum. Ne yapmalıyım?

Sitenin sağ üst köşesinde bulunan “Hemen Başvur” panelinde “Şifremi Unuttum” linki yer almaktadır. Buraya tıklayarak açtığınız sayfada, siteye daha önce üye olurken verdiğiniz e-posta adresinizi girerek yeni şifrenizi talep edebilirsiniz. Şifre sıfırmala işleminden sonra lütfen yeni oluşturacağınız şifreyi kayıt altına almayı unutmayınız! 


Site üyelik işlemlerimle ilgili e-posta adresime bilgi gelmedi, ne yapmalıyım?

Öncelikle e-posta adresinizi doğru yazdığınızdan emin olmalısınız. E-posta hesabınız kullanılabilir olmalıdır. Bazı durumlarda internet trafiğindeki yoğunluk e-postaların geç ulaşmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca gönderdiğimiz e-posta, hesabınızca spam olarak algılanmış olabilir, bu nedenle lütfen e-posta hesabınızın spam/önemsiz klasörünü kontrol ediniz. Bu klasörleri de kontrol ettikten sonra e-postanıza ulaşamadıysanız sitenin sağ üst köşesinde bulunan "Hemen Başvur" panelinden yeniden şifre almayı deneyerek tekrar kayıt oluşturmalısınız.  


Projemi hangi tarihler arasında sisteme yükleyebilirim?

Sistem projelerin yüklenmesi için 1 Eylül 2023'de açılıp 3 Kasım 2023 saat: 18:00’de (30 Ekim - 3 Kasım geç başvuru dönemidir) kapanacaktır.

Bu tarihler arasında sisteme başvurularınızı yükleyebilirsiniz. Geç başvuru dönemine kalmadan başvurunuzu tamamlamanızı öneririz. 


Yarışmaya istediğim kadar proje ile başvurabilir miyim? Başvuruma kaç görsel ekleme hakkım var?

Yarışmaya istediğiniz kategoride, istediğiniz kadar başvuru yapabilirsiniz. Proje formuna eklenecek görsel malzeme 1 video (link ile eklenmeli), 1 proje görseli veya sunum olmak üzere toplam 2 adetle sınırlıdır. Projeyi anlatan 2 dk’yı geçmeyen bir video çekmeniz ve linkini yüklemeniz önerilir.


Proje başlangıç tarihi öncesinde başlanan bir proje ile başvuru yapabilir miyim?

01 Ocak 2022 -  29 Ekim 2023 arasında hayata geçmiş projeler ile başvuru yapılabilir. Proje sona ermediyse son başvuru dönemi tarihine kadar elde edilen sonuçların başvuruda paylaşılması gerekir.


Proje henüz tamamlanmadı, başvuru yapabilir miyim?

Sahada pilota çıkmış projeler ile başvuru yapılabilir. Ancak henüz proje aşamasında olan ve pilota çıkmamış projeler değerlendirmeye alınmaz.


Başvuru formunu doldururken nelere dikkat etmeliyim?

Formu doldurmadan önce “Başvuru Kılavuzu”nu indirerek inceleyiniz ve belirtilen kriterlere göre formu doldurunuz. Başvuru formu somut veriler üzerine inşa edilmelidir. Ekonomik getiriye ilişkin (oransal) tahmini veya gerçekleşen değerler varsa başvuruda belirtilmelidir. Başvuru ürün/hizmet/proje değilse de, başarıyı en iyi anlatan somut veriler forma yazılmalıdır. Esas başarıyı, iyi anlatılan başarı metinleri yaratır. Verilerin proje öncesi ve sonrası olmak üzere karşılaştırmalı paylaşılması ve kaynak paylaşılması kuvvetle önerilir.


İş birliği yaptığım kuruluş ile yarışmaya başvurabilir miyim?

Başvuru formunda iş birliği yaptığınız kuruluşu bildiriniz, kazanmanız halinde talep ederseniz ödül üzerinde iki şirkete de yer verilebilecektir. 


Birden çok ödüle başvurabilir miyim?

Birden çok kategoride birden çok proje/ürün ile ödüle başvurabilirsiniz. Her başvuru için ayrı form ve ayrı başvuru ücreti yatırarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. “Hemen Başvur” sekmesinde ilk proje başvurusunu tamamlayıp kaydettikten sonra, “Proje Bilgileri” başlığı altında proje bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu bölüm altında yer alan “Yeni Proje Ekle” bölümünden yeni bir ödül için başvuru yapabilirsiniz. 


Aynı proje ile farklı kategorilere, ödüllere başvurabilir miyim?

Aynı projeyi farklı kategorilere ayrı form doldurarak (başvurduğunuz kategorinin özelliklerini öne çıkartan içerikle) ve ayrı başvuru ücreti yatırarak başvuru yapabilirsiniz.


Daha önce bir başka yarışmaya da gönderdiğim projemi PSM AWARDS’a gönderebilir miyim?

Evet. Daha önce başka bir yarışmaya yaptığınız başvuruyla PSM AWARDS’a başvurabilirsiniz.


Yarışmaya katılmak için bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Yarışmaya katılım ücreti; başvurduğunuz kategorilerin başvuru bedellerinden oluşmaktadır. Başvuru formunun tamamlanmasının ardından, başvuru ücretini yatırarak dekontu Hemen Başvur/Proje Bilgileri sekmesinde yer alan ilgili alana yükleyiniz. Aynı proje ile veya birden fazla proje ile birden çok kategoride her proje için ayrı başvuru formu doldurarak yarışmaya başvuru yapılabilir. Fakat her proje ve kategori/ödül için ayrı başvuru ücreti yatırılmalıdır. Başvuru ücreti yatırılmadan yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaz. Sosyal sorumluluk kapsamında başvuru ücretleri ile her yıl bir sosyal girişim desteklenmektedir.  Yaptığınız ödeme için fatura kesilecektir.


Başvurularımı nasıl takip edebilirim?

Siteye “Hemen Başvur” üzerinden şifrenizle giriş yaptıktan sonra ilgili menüde yer alan “Proje Bilgileri” başlığı altında başvurularınızı takip edebilir, 3 Kasım'a kadar güncelleyebilirsiniz.


Birden çok proje başvurusu nasıl oluşturabilirim?

“Hemen Başvur” sekmesinde ilk proje başvurusunu tamamlayıp kaydettikten sonra, “Proje Bilgileri” başlığı altında proje bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu bölüm altında yer alan “Yeni Proje Ekle” bölümünden yeni bir başvuru eklemeniz her zaman mümkündür.


Proje bilgileri sayfasında başvurularım listeleniyor ancak detaylarını da görmek istiyorum. Mümkün mü?

Detaylarını görüntülemek istediğiniz projenizi, Proje Bilgileri” başlığı altında daha önce eklediğiniz proje ismine tıklayarak izleme sayfasına ulaşabilirsiniz. Bu bölümde doldurduğunuz formun ve yüklediğiniz çalışmaların detaylarına ulaşabilir ve 3 Kasım'a kadar güncelleme yapabilirsiniz. 


Doldurduğum içerikte ya da yüklediğim çalışmalarda değişiklik yapabilir miyim?

Proje Bilgileri sayfasında listelenen projelerinize ait form içeriği ve eklediğiniz dokümanlarda, değişiklik yapabilirsiniz. Ancak, başvuruların kapanış tarihi olan 3 Kasım saat: 18:00 sonrasında herhangi bir değişiklik yapmanız mümkün değildir. Bu nedenle başvurularınızı tamamlamadan önce tüm içeriğin eksiksiz ve istediğiniz şekilde olduğundan emin olun.


Başvurusunu yapıp yarışmaya girmekten vazgeçtiğim projeler var. İptal edebilir miyim?

Başvurduğunuz ve ödemesini tamamladığınız projeler için sistemden iptal işlemi yapılamaz. Yarışmadan çekildiğiniz projelerinizi [email protected] adresine lütfen bildiriniz.


Projenin tanıtımı için yükleyeceğim dokümanların formatı ve boyutu ne olmalı?

Ödül başvurusuna eklenmek istenen proje çıktısı hakkında genel fikir verebilecek video, sunum, broşür, grafik, tablo vb. bilgiler eklenmesi önerilir.

Projenizi anlatan maksimum 2 dakika uzunluğunda (projenin ilgili kişi tarafından anlatılması tavsiye edilir) olan videonuzu aşağıda belirtilen kanallara yükleyerek linkini iletebilirsiniz (Youtube, Vimeo, Google Drive veya Yandex Cloud linki olabilir. Video herkesin erişimine açık şekilde olmalıdır). En fazla 1 tane link ekleyebilirsiniz.

Proje görselinizin maksimum dosya boyutu 100 MB’yi geçmemelidir. Proje görseliniz JPG, PNG veya PDF formatında olmalıdır. En fazla 1 görsel ekleyebilirsiniz.

Proje formuna eklenecek görsel malzeme 1 video (link ile eklenmeli), 1 proje görseli olmak üzere 2 adetle sınırlıdır.

Tüm başvurular için görsel (video, sunum vb.) eklenmesi önerilir.


Başvurularımı yaptım ama henüz ödemesini yapmadım. İptal olur mu?

Yapmış olduğunuz başvuruya ait ödemeyi, başvuru dönemi içerisinde tamamlayarak dekontunu ilgili bölüme eklemelisiniz (lütfen erken/geç başvuru dönemi ücretlerine dikkat ediniz). Bu zaman dilimi içerisinde ödemeniz yapılmadığı takdirde başvurunuz zaman aşımına uğrayacak ve iptal edilecektir.


Başvurular tamamlandıktan sonra değerlendirme süreci nasıl işleyecektir?

Başvuru süresinin bitiminden sonra projeler öncelikli olarak jüri tarafından online değerlendirilecek ve finalistler belirlenecektir. Finalistlerin açıklanmasından sonra Jüri Toplantısı yapılarak kazanan projeler belirlenecektir. Yarışma sonuçları 20 Aralık 2023'de yapılacak ödül törenlerinde açıklanacaktır.


Ödül takdiminde nelere dikkat edilir?

Takvimde belirtilen süreler içinde finalistler açıklanacaktır. Finalist olmanız halinde öncelikle şirketinizden ödülü teslim alacak kişiyi belirlemelisiniz. PSM AWARDS programındaki dengeleri sağlamak açısından ödül takdimleri üst düzey yöneticilere yapılacaktır. Lütfen ismi belirlerken unvan yapısına dikkat ediniz. 


Sponsor olduğumda yarışmaya katılabilir miyim?

Ödül programında Ana Sponsorluk ve Ödül Sponsorluğu (ödül sponsoru olduğunuz kategori dışında başvuru yapılabilir) dışındaki sponsorluklar yarışma başvurularına açıktır.

 

Bu bilgiler yeterli olmadıysa proje ekibi ile [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz.